Perlisten Audio: Лінія THX Dominus нарешті пройдена!

Кілька років тому THX реорганізував свої сертифікати, розширивши їх, включивши більш широкий діапазон категорій продуктивності. Раніше THX мав сертифікати Select2 та Ultra2 що свідчило про те, що обладнання було достатньо для певних розмірів приміщень та відстаней огляду (3 м до місця перегляду / 56 кубічних метрів приміщення для Select2 та 3,6м до місця перегляду / 84 кубічних метрів приміщення для Ultra2). Обидва ці сертифікати були замінені чотирма новими рівнями сертифікації: компактний (2,4 м до місця перегляду / 28 кубічних метри), Select (3 м до місця перегляду / 57 кубічних метри), Ultra (3,6 м до місця перегляду / 85 кубічних метри) та Dominus ( 6 м до місця перегляду / 184 кубічних метри).
Враховуючи, наскільки важкою є сертифікація THX Ultra, довгий час серед виробників акустичних систем існував сумнів, чи вдасться коли-небудь гучномовцям досягти сертифікації THX Dominus, який є набагато вибагливішим. THX має дуже жорсткі вимоги до цілого ряду аспектів роботи гучномовця, які розглядають частотну характеристику як на вісі, так і поза віссю, динамічний діапазон, характеристики спотворень, імпеданс, чутливість та інші характеристики. Динамік повинен підтримувати дуже високий рівень якості звуку в положенні прослуховування на номінальному рівні 85 дБ з піками 105 дБ та номінальним значенням 95 дБ з піками 115 дБ для сабвуферів. Це вимагає дуже високого тиску на відстані 6 метрів у кімнаті 184 кубічних метри. Щоб дати уявлення про те, наскільки великою була б кімната на стільки кубічних метрів, подумайте про кімнату шириною 6 метрів, довжиною 12 метрів і стелею 2,5 метрів; це набагато більше, ніж ваша середня кімната для домашнього кінотеатру.
Група інженерів гучномовців сприйняла найбільш складні вимоги THX Dominus як виклик і створила компанію, яка вироблятиме перші у світі (і, на момент написання статті, лише) сертифіковані THX Dominus колонки та сабвуфери. Компанія, яку вони створили, називається Perlisten Audio, яка названа після скорочення фрази «Perseptual Listening Experience», що найближче до змісту можна перекласти як "Чуттєве прослуховування".
Безумовно, ці інженери створили компанію не лише з метою просто зробити першими у світі сертифікованими колонками Dominus. Вони вирішили створити компанію, щоб зробити такі акустичні системи, які в повній мірі втілили в себе всі знання і талант їх творців. Іншими словами, інженери поставили за мету створити найкращі акустичні системи в світі, якими б хотілося володіти! З огляду на великий талант команди та накопичений багаторічний досвід, не дивно бачити рівень інновацій, який їм вдалося втілити у свої винаходи, оскільки вони більше не були обмежені рамками типових цілей розвитку продукту.
Потрібні серйозні акустичні системи, які б змогли подолати бар'єр THX Dominus. Як же Perlisten здійснив цей прорив? Відповідь — це передова конструкція гучномовця в поєднанні з грубим переміщенням повітря. Прикладом передової технології, що використовується Perlisten, є їх масив 'DPC', який використовує три 1,1-дюймові драйвери через хвилевід, задачою якого є Контроль Спрямованості Випромінювання. Ця запатентована система використовується у всіх акустичних системах Perlisten. ВЧ-динамік — це купол, встановлений в середині хвилеводу, тоді як два верхні середньочастотні драйвери встановлені над і під гирлом хвилеводу. Цим верхнім середньочастотним динамікам не доручається грати на нижчих середніх частотах, що значно полегшує їхні вимоги до переміщення, а також не грати на високих частотах, що значно полегшує їхні вимоги до низької маси. Надання драйверам більш сфокусованого діапазону частот дозволяє інженерам оптимізувати їх набагато більше, ніж широкосмугові драйвери. Це також дозволяє інженерам оптимізувати ВЧ-діапазон для вищого діапазону високих частот, що дозволяє йому працювати набагато краще в межах виділеного діапазону.
Тут також відіграє важливу роль хвилевод, оскільки оптимальні геометрії хвилеводу створити непросто. Хвилевод Perlisten підтримує горизонтальну дисперсію твітера, а вертикальну дисперсію звужує при незмінній спрямованості аж до високочастотних меж людського слуху.
Це ідеальна форма для поєднання спрямованості з драйверами середніх частот. Справді крута річ у масиві DPC полягає в тому, що три драйвери використовуються для зменшення вертикальної дисперсії один одного, а також посилення осьової реакції за допомогою підсумовування та скасування фаз. Окремі драйвери, які відтворюють одну і ту ж частоту, неминуче почнуть заважати один одному на досить високих частотах, і часто це може бути проблемою, але для Perlisten це рішення для зменшення акустичного відбиття від підлоги та стелі. Це частина того, що називається формуванням променя, і це подібна техніка, як динаміки точно подають сигнал до приймача в певному напрямку, замість того, щоб розпилювати його неефективно під широким кутом. Подібним чином, НЧ-динаміки, що розміщені поруч з масивом DPC, роблять те саме на нижчих частотах, тому вертикальна дисперсія обмежена корпусом для всіх найглибших низьких частот. Хоча обмежена вертикальна дисперсія може бути бажаною особливістю, широка горизонтальна дисперсія також може бути бажаною, і дизайн Perlisten, схоже, стимулює широку дисперсію, одночасно знеохочуючи вертикальну дисперсію в дуже розумному підході до управління спрямованістю.
Одним чудовим атрибутом системи управління спрямованістю Perlisten є те, що йому не потрібна великий розмір. Майже всі інші гучномовці з високо контрольованою спрямованістю використовують великі рупори але, як наслідок, це дуже великі акустичні системи з широким передньою частиною. Флагманська акустична система Perlisten не набагато більша, ніж середня колонка, але вона поводиться так, як можна очікувати від гігантської системи.
Поряд з іноваційним підходом до контролю спрямованості, Perlisten також займається сертифікованим THX Dominus, розподіляючи витіснення сировини лише там, де це необхідно, замість того, щоб мати його в діапазонах частот, де це не потрібно. Причина полягає в тому, що кількість повітря, яке потрібно переміщати, щоб підтримувати однаковий SPL, зростає експоненціально з пониженням частоти звуку. Наприклад, серія S7 Perlisten використовує чотири 7-дюймові басові драйвери для переміщення повітря нижче 1 кГц, де все стає жорсткішим, особливо нижче 100 Гц. 1 кГц, з іншого боку, було б важко відтворити з потрібним тиском для купольного високочастотного динаміка, але не є великою проблемою для пари середньочастотних динаміків на додаток до твітера. Драйвери середньої частоти фільтруються на частоті 4,4 кГц, залишаючи твітер у спокої, щоб відтворити той діапазон, для якого він набагато більше підходить.
Perlisten гарантує, що таке компонування драйверів дозволить відтворювати звук на високих рівнях з дуже низькими спотвореннями, що, звичайно, є одною з основних вимог THX для досягнення рейтингу Dominus. Варто зазначити, що підлоговий молодший гучномовець Perlisten R5t, при своїх повноцінних розмірах, є сертифікованим Dominus лише на роль тилових каналів. Тільки системи серії S від Perlisten є сертифікованим THX Dominus для передніх каналів LCR і є єдиними спікерами у світі, офіційно сертифікованими для цієї функції. Як вже було сказано раніше, для досягнення сертифікату THX Dominus необхідно відтворити еталонні рівні звуку на 6 метрову відстань до місця прослуховування. Дійсно, для цього потрібно, щоб серія S мала відносно високу чутливість 92 дБ, і це надзвичайно високе значення для динаміка з відтворенням звуку впритул до 22 Гц зі значенням -10 дБ. Це динамік, який має високу чутливість, а також глибоке розширення низьких частот, при цьому зберігаючи розумний розмір.
Сертифікат THX Dominus також поширюється на сабвуфери Perlisten. Зайве говорити, що для того, щоб отримати сертифікат Dominus сабвуферам необхідно забезпечити додатковий рівень вихідної потужності на 10 дБ більше за рівень основних каналів, але сабвуфери Perlisten виглядають так, ніби у них є достатній запас звукового тиску для цього. Перш за все, динаміки можуть похвалитися 30 мм ходу в одну сторону, що означає надзвичайний рівень контрольованого переміщення.
Тут слід наголосити на слові «управління», оскільки є драйвери сабвуфера, які можуть рухатися далі, ніж ці, однак вони не роблять цього контрольовано, тоді як дифузори драйверів сабвуфера Perlisten можуть рухатися на два дюйми в обидві сторони з майже абсолютним контролем над положенням.

Лінійне переміщення означає, що дифузор точно відстежує сигнал, отже, динамік може рухатися на цій відстані лише одночасно видаючи лише ті звуки, які передбачається, без спотворення.
Perlisten може досягти цього рівня лінійного переміщення, використовуючи всі хитрощі сучасної інженерної техніки, включаючи використання композитного дифузору з вуглецевого волокна, кількох коротких кілець, масивних магнітних підвісів та багатошарових кошиків для системи, яка не стримує переміщення динаміка до крайнього положення.
Для ще більшого ступеня управління, флагманські сабвуфери Perlisten, D215s і D212s, використовують двотактний механізм драйвера, де додається інший драйвер для протидії асиметричним спотворенням, що призводить до набагато нижчих гармонійних спотворень парного порядку.

Звичайно, вся ця лінійне переміщення дифузору не має особливого ефекту без достатньої потужності. Тому сабвуфери Perlisten оснащені дуже серйозним підсилювачем класу D на 3 кВт. Більше того, підсилення дуже жорстко контролюється блискавичним 32-розрядним процесором ARM, який контролює температуру, струм, напругу, виявлення несправностей та діагностику продуктивності в режимі реального часу. Це доповнено потужним DSP, що дозволяє користувачам надзвичайно точно налаштувати поведінку сабвуферів, використовуючи управління додатками, що підтримується пристроями iOS та Andriod.

Користувачі можуть переключатися між різними входами (Perlisten має як балансні, так і небалансні входи), а також регулювати коефіцієнт посилення входу, фазу, поведінку фільтра низьких частот, різні режими продуктивності, а користувачі можуть навіть налаштувати 10-смуговий параметричний еквалайзер. Існує три різні пресети, на яких можна зберегти всі ці налаштування.
Звичайно, вся ця лінійне переміщення дифузору не має особливого ефекту без достатньої потужності. Тому сабвуфери Perlisten оснащені дуже серйозним підсилювачем класу D на 3 кВт. Більше того, підсилення дуже жорстко контролюється блискавичним 32-розрядним процесором ARM, який контролює температуру, струм, напругу, виявлення несправностей та діагностику продуктивності в режимі реального часу. Це доповнено потужним DSP, що дозволяє користувачам надзвичайно точно налаштувати поведінку сабвуферів, використовуючи управління додатками, що підтримується пристроями iOS та Andriod.

Користувачі можуть переключатися між різними входами (Perlisten має як балансні, так і небалансні входи), а також регулювати коефіцієнт посилення входу, фазу, поведінку фільтра низьких частот, різні режими продуктивності, а користувачі можуть навіть налаштувати 10-смуговий параметричний еквалайзер. Існує три різні пресети, на яких можна зберегти всі ці налаштування.
Програми для смартфонів – це все чудово, але що, якщо ваш користування телефоном наразі незручно? Для зручного доступу до багатьох з цих функцій Perlisten має 2,4-дюймовий РК-дисплей із сенсорним екраном, встановлений у верхній частині своїх сабвуферів.
Усі технології Perlisten звучать круто, але багато аудіокомпаній роблять гіперболічні маркетингові заяви про передові технології у своїх продуктах, і багато разів при перевірці ці параметри не підтверджувались. Оскільки Perlisten — нова компанія, вони вирішили виділитися, запропонувавши докази ефективності своєї технології, чого багато хто з інших компаній рідко роблять. Продукти компанії Perlisten не тільки отримують найвищу можливу сертифікацію THX, але й публікують докладні дані про ефективність своєї продукції. Кожен їх гучномовець має відповідний графік CTA-2034 та полярну карту як вертикальної, так і горизонтальної дисперсії.
Звучання акустичних систем, яке до сьогодні було за межею фантастики, а відтепер відповідає найвижчим технічним вимогам, які існують сьогодні абсолютно органічно вписується в футуристичний промисловий дизайн. Колонки мають плавний вигляд, який заокруглює вертикальні грані, зберігаючи горизонтальні краї більш гострими. Вони не схожі на традиційні гучномовці та сабвуфери, оскільки зовнішний вигляд зразу наштовхує на думку про непервершені можливості. Але при цьому дизайн вийшов абсолютно органічним і природнім. Продукція Perlisten може бути вироблена в широкому діапазоні кольорів, навіть замовлена у власних кольорах.
Всі акустичні системи компанії Perlisten можна послухати та придбати в Україні в компанії Sound-Art, яка є офіційним і ексклюзивним представником Perlisten.